Z rozwojem mamy pewien problem, który do nas gada. Zastanawiające, prawda? Już tłumaczę.

W trakcie swojego życia nasze zrozumienie na temat możliwości, rozwoju, własnej inteligencji i talentu doprowadza nas do jednej z dwóch dróg. Jedna tworzy w nas światopogląd, w którym mamy świadomość, że stale się uczymy, możliwości zależą od naszych celów, talent jest wynikiem ciężkiej pracy, a rozwój to nic innego jak ciągła nauka. Wiemy, że możemy zwiększać naszą inteligencję, osiągać kolejne cele. W literaturze naukowej nazywa się to growth mindset, czyli rozwojowy sposób myślenia.

Jak pewnie już się domyślasz, „ten drugi” mindset jest przeciwieństwem rozwojowego myślenia. To wrażenie, że „mądrzejszy nie będę”, że nie mam talentu, że taki jaki się urodziłem taki jestem. „I am who I am”, ktoś by rzekł. Fixed mindset to sposób myślenia, w którym nie ryzykujesz, boisz się popełniać błędy. To zazwyczaj ten sposób myślenia jest źródłem negatywnych myśli, gdy robisz coś nowego, albo gdy chcesz się podjąć ryzyka – on mówi, że „lepiej się wycofać”.

Mam nadzieję, że uzmysłowiłem Ci istnienie tych dwóch przeciwstawnych sił w Twoim umyśle. Teraz pozostaje pytanie – co z nimi zrobić?

Pierwszy krok już za Tobą. Wiesz, że istnieje sztywne nastawienie (fixed mindset) do własnych możliwości. Ale to nie ono jest powodem Twoich niepowodzeń. Tym powodem jest to, że go słuchasz i realizujesz jego cele. Ta część umysłu była nam niezwykle potrzebna, gdy 10000 lat temu wychodząc z jaskini ryzykowaliśmy życiem na każdym kroku. Podobnie zresztą jak stres, który dzisiaj nie jest nam aż tak bardzo potrzebny, jak wtedy.

Drugim krokiem jest akceptacja tego negatywnego sposobu myślenia i podjęcie decyzji, którą drogą pójdziesz – czy skupisz się na sposobie myślenia, który podrzuca Ci fixed mindset, czy pójdziesz w stronę myślenia rozwojowego? Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Więc jak to zrobić?

Kiedy odzywa się do Ciebie ten negatywny głos pytając: „Czy na pewno chcesz to zrobić? Może nie masz wystarczająco talentu?”

Odpowiedz: „Nie mam go teraz, ale poświęcając czas i energię mogę się nauczyć.”

Pytając ponownie: – „A co jeśli się nie uda? Będziesz przegranym.”

Odpowiedz: „Porażki są częścią osiągania sukcesu. Jeśli nie próbujesz, jesteś od razu przegranym (nie możesz przecież wygrać nie podejmując akcji).”

I zrób to.

Facebook Comments